Ohře 2022

Electric Eccentric je cestování ve volné přírodě, chcete-li trampování, určené pro lidi s největším pohybovým omezením, kteří k životu používají elektrický vozík. Vozíčkáře doprovázejí pomocníci na kolech a koloběžkách. Výpravy se konají každé léto od roku 2016.

V termínu 3. – 7. 8. 2022 se uskutečnil 7. ročník výpravy Electric Eccentric. Akce se zúčastnilo 55 cestovatelů, 17 na elektrických vozících. Za tři dny jsme ujeli 100 km, a to z Františkových Lázní do Karlových Varů. Organizátorem akce byl spolek Lenox.

Po předchozích letech, kdy jsme projeli části Jižní Moravy, Třeboňska, Valašska, Jeseníků a Podyjí, jsme se poprvé vypravili do regionu Západních Čech, kde jsme zvolili trasu, která pohodlně splňovala důležité podmínky pro jízdu na elektrických vozících – dostatek bezpečně sjízdných cyklostezek bez frekventovaných silnic, přijatelný profil trasy bez kopcovitého terénu a v přijatelné míře bezbariérové kempy nacházející se od sebe v přijatelné vzdálenosti.

Všichni účastníci byli rozděleni do tří skupin, které pod vedením vedoucích trampovaly samostatně. První den, 4. 8. 2022, jsme navštívili například malé německé město Hohenberg včetně stejnojmenného hradu. Bylo to vůbec poprvé, kdy jsme překročili hranice naší země, nebo přírodní rezervaci SOOS, kterou si vozíčkáři mohli bezpečně projet po zpevněných, dřevěných stezkách. Při cestě zpět do kempu někteří účastníci navštívili centrum města Františkové Lázně, které je také příjemné bezbariérové.

Druhý den, 5. 8. 2022, nás čekala nejdelší trasa výpravy, a to do tábořiště Dronte Sokolově. Cesta dlouhá 45 km vedla výhradně po cyklostezce Ohře, která vede půvabnou krajinou, její hladký povrch dodává jízdě komfort a snižuje tak riziko nehody. Každý rok s sebou bereme i nezkušené jezdce, kteří v osobních životech dostatek příležitostí k cestování nemají. Proto je bezpečnost jízdy velmi důležitá. Pro případ technických nebo zdravotních potíží byl připravený doprovodný vůz s nájezdovou plošinou.

Bez pomoci přátel, kteří vozíčkáře doprovází, bychom se neobešli. Pomocníci vozíčkářům asistují s bezpočtem úkonů, se stavěním stanů, přesuny z vozíků do spacáků a na vozík, zapojováním do nabíječek, s oblékáním, hygienou a sebeobsluhou v průběhu jízdy. Pro každého pomocníka není problém najít práci, na kterou se cítí a která odpovídá jeho schopnostem.

Pro předposlední den výpravy, 6. 8. 2022, byla připravena trasa dále po stezce Ohře ze Sokolova do Svatošských skal nedaleko Karlových Varů. Délka trasy byla podstatně kratší než v předchozích dnech, a tak jsme měli více času pro odpočinek a dobíjení v restauracích po cestě. Závěrečný večer jsme strávili v přilehlých prostorách Restaurace Svatoš, která se nachází přímo pod skalami.

Za šest let trampování jsme ujeli přes 900 km, našich výprav se zúčastnilo přes 30 vozíčkářů a 120 pomocníků. Děkujeme všem za podporu a těšíme se, že i v následujících letech budeme moci společně dělat z ležáků jezdce.

Electric Eccentric – z ležáka jezdec

Organizátor

Hlavní sponzor Vysočina 2023

Děkujeme za podporu výpravy Vysočina 2023