Tisková zpráva: 6. ročník Electric Eccentric. Trampovat lze i s dýchacím přístrojem.

V termínu 4. 8. – 8. 8. 2021 se v oblasti Národního parku Podyjí uskutečnil 6. ročník výpravy Electric Eccentric, trampování na elektrických vozících. Organizátorem akce byl spolek Lenox ve spolupráci s Metropolitní univerzitou Praha.

Dlouhodobým cílem Electric Eccentric je dělat z ležáků jezdce, tedy nabízet cestování v přírodě lidem, kteří ke svému životu používají elektrický vozík. Letošní ročník byl největší, co do počtu účastníků a množství padlé vody. Na elektrickém vozíku, handbiku, kole, koloběžce nebo jen s běžeckou obuví se akce zúčastnilo více než 75 lidí, 16 z nich na elektrickém vozíku. Za tři dny jízdy účastníci zvládli urazit až 120 km, a to i přesto, že zhruba polovinu akce soustavně pršelo.

“Nikomu se nic nestalo. Člověk tak nějak počítá, že se nikomu nic nestane, ale když si v plné šíři uvědomí křehkost těl lidí s největším pohybovým omezením a nebezpečenství na cestách, má chuť se pak postavit někam k bříze, podívat se do nebe a poděkovat za ochranu. Trampování s námi absolvovali noví vozíčkáři, třeba Vašek s pomocí dýchacího přístroje nebo Káťa, která řídila svůj vozík pusou i v těch největších deštích.” uvádí Václav Uher, organizátor výpravy a zakladatel projektu Electric Eccentric.

Výprava začala v Campingu Vranovská pláž, odkud účastníci pokračovali po silnicích nižších tříd do Campu Znojmo. Skupina byla rozdělena do čtyř samostatných celků tak, aby se jezdci lépe vyhnuli nebezpečí na vozovkách. Deštivé počasí způsobovalo potíže zejména na nezpevněných cestách, kde vozíčkáři museli opatrně objíždět louže a bahnité pasáže tak, aby nedošlo k poškození elektrických vozíků. Ze Znojma byla trasa dále určena ve směru Jaroslavice, podél hranic s Rakouskem do Šanova, odkud byli někteří vozíčkáři přepraveni auty do Dolních Věstonic, Autokempu U Vody. Nezbytnou přepravu a občasný servis účastníkům se svým doprovodným vozem nezištně zajišťovala společnost Patron Bohemia. Z Dolních Věstonic za podpory Lodní dopravy Břeclav pokračovala jízda lodí, a to do Pavlova, odkud účastníci pokračovali do Lednice a posledního kempu výpravy – Apollo.

Cesta nabídla skvosty Jižní Moravy, půvabnou krajinu a turisticky zajímavé objekty jako například větrný mlýn v Lesné, znojemský hrad s klášterem, večerní a ranní pohledy na Vodní nádrž Nové Mlýny, a zejména pak zámek Lednice s přilehlým parkem. Někteří si stihli prohlédnout i Janův hrad nebo navštívit vybrané vinné sklepy.

Vedle faktického popisu cesty je zapotřebí se dotknout také smyslu samotné jízdy a přínosu, který výprava měla zejména pro účastníky na elektrických vozících. Sedm vozíčkářů se zúčastnilo akce Electric Eccentric vůbec poprvé. Největší výzvou byla účast zmíněného Václava Srnce, který je závislý na dýchacím přístroji, a Kateřiny Morozové, která ovládá svůj vozík ústy.

“Celou akci hodnotím pozitivně. Je úžasný, že lidi na električáku můžou zažít puťák. Vždycky jsem chtěla něco takového zažít a jsem fakt ráda, že jsem letos měla tu možnost. Doufám, že budu moct jet i příští rok.” hodnotí svou účast Kateřina Morozová.

Vůbec poprvé se výpravy Electric Eccentric zúčastnily, vedle Václava a Kateřiny, desítky nových pomocníků a pomocnic. Přestože jeli na akci pomáhat, vydávat svou energii, lze podle reakcí mnohých z nich soudit, že výprava měla nezanedbatelný přinos také pro ně. A to z hlediska nových zkušeností, vztahů a vůbec příjemného pocitu z účasti na akci, která má moc příznivě ovlivnit život lidí s největším pohybovým omezením.

“Navenek prezentujeme Electric Eccentric jako trampování na elektrických vozících, které dělá z ležáků jezdce, ale pro každého z těch osmi desítek účastníků může znamenat i něco jiného: nové přátelé, začátek samostatného cestování, pocit jakéhosi obtížně popsatelného smyslu, naplnění, které nenalezli jinde, nebo zábavu se skupinou podobně myslících lidí a sdílený požitek z jízdy.” doplňuje Václav Uher

6. výprava Electric Eccentric, Dyje 2021, dopadla dobře. Nic nebrání tedy začít plánovat další směřování projektu. Velký zájem o akci otevírá možnosti rozšíření počtu a typů akcí, kratší, delší, výpravy nejen pro cyklisty, ale také pro pomalejší vozíky a pro pěší. Organizátoři už intenzivně pracují na dalším rozvoji projektu Electric Eccentric.

Na závěr je na místě poděkovat všem, kteří se na organizaci a průběhu výpravy Dyje 2021 podíleli. Jsou to samotní vozíčkáři, pomocníci, individuální dárci a společnosti, kteří výpravu podpořili finančně nebo materiálně.

Děkujeme společnostem Pražská energetika, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Patron, Pod 7 kilo, Nadace Z+M, Kofola, Darujme.cz, Nadace Čez, Boom Bon, Paperník, Nadační fond Gabrielis, Camping Vranovská pláž a štědrému dárci Matějovi Tesaříkovi.

Děkujeme uctivě všem a těšíme se brzy na viděnou na některé z dalších akcí, které dělají z ležáků jezdce.

Za fotografie děkujeme Elišce Švecové.

Electric Eccentric

Organizátor

Děkujeme za podporu v roce 2021