Valašsko 2019 – děkujeme Kooperativě

Ve dnech 7. – 11. 8. 2019 proběhl 4. ročník unikátní výpravy Electric Eccentric, který spočívá v cestování na elektrických vozících, kolech, koloběžkách a dalších dopravních prostředcích o rychlosti 10 – 15 km/h. Ve skupině Electric Ecccentric oslavujeme význam elektrického vozíku a vyzdvihujeme způsob cestování, který elektrický vozík umožňuje lidem s největším pohybovým omezením.

Děkujeme společnosti Kooperativa za finanční podporu akce. Umožnila uhradit našim pomocníkům ubytování, část stravy a ulevila vozíčkářům od výše účastnických poplatků, z kterých jsme tak mohli financovat pouze odměny pomocníků. Jsme velice rádi, že jsme směli naše pomocníky finančně ocenit, protože si to zaslouží. Pomáhali našim cestovatelům na vozíku s ukládáním do stanů a ráno zase ven, s hygienou, nabíjením vozíků a s celou řadou dalších maličkostí, bez kterých bychom výpravu uskutečnit nemohli.

Tvoříme příběhy. Máme mezi sebou pohybově omezené cestovatele, kteří díky našim výpravám poprvé v životě mohli spát pod širákem nebo se koupat v rybníce při západu slunce. Po cestách podél Vltavy (2016), putování Jižní Moravou (2017), výpravě na Třeboňsko (2018) jsme pro letošní ročník zvolili region Valašska. Výpravy se zúčastnilo přes dvacet osob z toho sedm na elektrickém vozíku. Za čtyři dny jsme najezdili sto kilometrů. K ubytování jsme využili kempy Camping Rožnov a ATC Hranice na Moravě. K nocování jsme využívali především stany s přilehlými přípojkami pro nabíjení elektrických vozíků. Oba kempy byly vybavené bezbariérovými přístupy do sociálních zařízení i restaurací.

V Rožnově pod Radhoštěm a jeho okolí jsme ve čtvrtek 8. 8. 2019 navštívili skanzen Dřevěné městečko, Valašské muzeum v přírodě, někteří z nás dosáhli dokonce vrcholu Radhošť, což byl vzhledem k drtivému převýšení obdivuhodný výkon elektrického vozíku. Druhý den, pátek 9. 8. 2019, nás čekal nejdelší úsek výpravy, a to přesun účastníků, stanů a spacáků a batohů do Hranic na Moravě vzdálených 40 km. Takovou vzdálenost by žádný z našich elektrických vozíků nezvládl takzvaně na jeden zátah. Proto jsme se zastavili v Krásenském pivovaru ve Valašském Meziříčí, kde jsme si prohlédli také Zámek Kinských a v Restauraci Jachta v Hustopečích nad Bečvou. Zastávky jsme využili k napojení těl a elektrických vozíků. Po dramatickém závěrečném úseku cesty, kterou jsme museli zvládnout po silnici první třídy, což nikdo nemá rád notabene v plném provozu a tmě. Naštěstí všichni cestu zvládli, a tak jsme se všichni sešli v cílovém kempu ATC Hranice, kde jsme strávili poslední dvě noci.

V sobotu 10. 8. 2019 si část účastníků oddychla u vody v Plovárně Hranice. Ostatní se vydali po krásné cyklostezce podél řeky do 16 km vzdáleného Lipníku nad Bečvou. Kvalitu cyklostezek na Valašsku je na místě velmi pochválit. Po příjemném povrchu a nenáročném profilu cesty nás provedly pěknou krajinou, kde bylo vždy co vidět a fotit. Na dlouhých trasách jsme se na stezkách nesetkali s velkým provozem. Kolikrát jsme měli dojem, že máme cyklostezku pro sebe. Po nabití vozíků v Penzionu u Zámecké zahrady jsme přirozeně navštívili také Zámek Lipník nad Bečvou. Po návratu do kempu proběhlo neformální ukončení celé výpravy v podobě společného posezení s hudbou v přilehlé hospodě.

Na Valašsko i zpět jsme cestovali vlakem ve třech skupinách. Po větších či menších karambolech se nakonec všichni účastníci v pořádku vrátili do svých domovů. Kdybychom měli popsat všechny drobné příběhy, které jsme prožili v průběhu cesty, byl by text zřejmě nepřijatelně dlouhý. Lze jen říci, že každý z nás si přivezl domů nějaký ten svůj nejsilnější zážitek. Ať už to byl nespoutaný strmý sjezd z Chaty Mír dolů do Rožnova, rozbitý vozík, vybitý vozík na cestě, pomoc lidí, které jsme náhodně potkali nebo mnoho dalších malých velkých prožitků, západy slunce, společné večery, vlahý vítr ve vlasech a jízda samotná. Elektrický vozík skutečně dělá z ležáků jezdce a naše výpravy, co všechno lze s elektrickým vozíkem prožít, když se chce a zdravotní stav alespoň trochu umožňuje.

Těšíme se na příští ročník. Už teď přemýšlíme, kam vyrazíme.

Václav Uher

za tým Electric Eccentric a Sportovní klub MUP Metropolitní univerzity Praha